Nezobrazuje se vám email správně? Klikněte sem!
F A M U
polovina května 2016

 

UVNITŘ

Končí funkční období děkana Pavla Jecha

Pavel Jech stál v čele fakulty dvě funkční období. Jeho působení ve funkci děkana končí 19. května 2016. Filmovou a televizní fakultu Akademie múzických umění v Praze povede v příštích čtyřech letech producent, scenárista a bývalý ředitel Nakladatelství AMU Zdeněk Holý.

Současný děkan Pavel Jech kladl velký důraz na propojení školy se zahraničím. V roce 2010 založil specializované mezinárodní centrum pro rozvoj scenáristiky MIDPOINT. Dlouhodobě podpořil rozvoj FAMU International pro zahraniční studenty a také vznik samostatných studijních oborů v angličtině na jednotlivých oborových katedrách. V rámci vzájemných styků se zahraničním uspořádal na FAMU v roce 2011 mezinárodní konferenci filmových a televizních škol CILECT. V roce 2014 a 2015 se mu podařilo získat podporu MŠMT pro realizaci významných prezentací FAMU společně se sesterskými fakultami a dalšími pražskými uměleckými školami v Pekingu a v New Yorku. Častými se staly studentské filmy prezentované na českých i zahraničních festivalech a též nominace FAMU filmů do sekce Cinéfondation na filmovém festivalu v Cannnes. Na FAMU byl v Jechově funkčním období (2008 – 2016) založen obor restaurování fotografie a Katedra kamery zahájila výzkum speciální metody restaurování filmů, pro kterou byla vybudována i unikátní laboratoř. V roce 2015 započala rozsáhlá rekonstrukce Studia FAMU.

Předání zlaté medaile AMU producentovi Jaromíru Kallistovi

V pondělí 16. května 2016 od 17:00 proběhlo na děkanátu FAMU předání Zlaté medaile AMU panu Jaromíru Kallistovi.

 

Thajský velvyslanec na FAMU

V dubnu navštívil FAMU Thajský velvyslanec Narong Sasitorn. Jednalo se o budoucí spolupráci s thajskými školami a o nových příležitostech pro studenty FAMU.

     

Profesorské a habilitační přednášky

V pondělí 16. května 2016 proběhlo veřejné zasedání Umělecké rady FAMU na kterém byly předneseny profesorské přednášky:

doc. Juraj Jakubisko: Žánry filmu a jejich režijně-obrazová koncepce,

doc. Vladimír Smutný: Digitální kinematografie a změny v kameramanské praxi

a habilitační přednáška Mgr. Tomáše Pospiszyla, Ph.D.: Filmová montáž a princip montáže v nefilmových oborech.

Na veřejném zasedání Umělecké rady FAMU v pondělí 25. dubna 2016 byly předneseny habilitační přednášky:

Mgr. Karel Cudlín: Reflexe společenských změn a vývoj fotografických technologií v mé tvorbě,

Mgr. Štěpánka Šimlová: Způsoby použití fotografie ve vlastní tvorbě,

Mgr. Rodrigo Morales: Film Zviditelnění. Tvůrčí proces a význam neherců.

Začalo zkouškové období

16.5. začalo řádné zkouškové období, které potrvá až do 30.6.

Další informace o harmonogramu ak. roku naleznete zde.

Další výstavní prostor na FAMU

Studenti Katedry fotografie otevřeli další výstavní prostor na FAMU - MATMOS.

Mohl by vás také zajímat jejich open call.

Studenti CAS FAMU na festivalu AktuelleMusik 016

21. dubna 2016 proběhl v Neues Museum v Norimberku koncert na kterém byly k slyšení zvukové instalace studentů katedry skladby HAMU a CAS FAMU. Autory zvukových instalací byli Gilberto Agostinho (HAMU) a Alexandra Machová Cihanská (FAMU), autory instrumentálních a vokálních skladeb byli Matěj Šenkyřík (FAMU), Batty Wan, Roman Zabelov a Miroslav Tóth. V rámci dvoudenního meziuniverzitního setkání proběhl také dopolední seminář, na němž měli studenti možnost vzájemné prezentace svých vybraných děl. Záznam celého večera je k dispozici v internetovém vysílání katedry skladby HAMU, katedraskladby.hamu.cz. Večer byl organizován Hochschule für Musik ve spolupráci s HAMU - vše v rámci několikadenní akce s názvem Festival Aktuelle Musik 016.

Studenti FAMU na DOK.fest

V neděli 15.5. skončil DOK.fest v Mnichově, na kterém se v sekci Filmschulfestival, která odráží aktuální trendy a vývoj ve filmovém průmyslu, prezentovaly tři filmy z FAMU:

V Masarykových rukou – Jan Rousek

StripKateřina Turečková

Ventolin Tomáš Frkal

V dalších sekcích byly také uvedeny filmy Nebezpečný svět Rajka Dolečka Kristýny BartošovéPohledy na Věru Bechyňovou Grety Stocklassové. Více informací získáte zde.

Rozhovor s Viktorem Taušem

Text, o kterém P. Jarchovský říká: „Tohle je opravdu zásadní text, který by měl vejít ve známost jak mezi pedagogy, tak hlavně studenty a to nejen scenáristiky, ale celé FAMU.“

Najít si svou skupinu diváků na co nejvíce místech světa. Rozhovor s Viktorem Taušem. Iluminace 28, 2016, č. 1.

ÚSPĚCHY

Film Jana Sasky v Quinzaine des Réalisateurs, Cannes 2016

Krátký animovaný film Happy End od Jana Sasky z Katedry animované tvorby byl vybrán do sekce Quinzaine des Réalisateurs na letošním festivalu v Cannes.

Happy End Jana Sasky zvítězil na Anifilmu

Happy End zaznamenal úspěch i na festivalu Anifilm, kde získal hlavní cenu v Mezinárodní soutěži studentských filmů.

Filmy oceněné na Finále Plzeň

Film Nebezpečný svět Rajka Dolečka studentky Katedry dokumentární tvorby Kristýny Bartošové získal na festivalu Finále Plzeň cenu studentské poroty pro nejlepší dokumentární film. Hlavní cenu - Zlatého ledňáčka získalo drama Rodinný film slovinského absolventa FAMU, režiséra Olma Omerzu. Více se dočtete zde.

Studenti CAS oceněni na festivalu Zlatý voči

Hlavní cenu festivalu Zlatý voči získala za film Představení Lea Petříková z CAS FAMU. A i další ceny putovaly do rukou studentů CAS: Objektiv Chrise Markera Haruně Honcoop za film Pravda nebo lež, Poškrábaný brýle Kurta Krena Tereze Adámkové za film Jedním dechem a Studentská cena Haruně Hancoop za film Anatomie místa.

POZVÁNKY

Galerie Panel: Kristýna Bartošová a Adéla Součková

Do 20.5. potrvá v Galerii Panel výstava Kristýna Bartošová a Adéla Součková: Nekontrolovatelné úniky včel. Podívejte se v záznamu Kristýny Bartošové jak 5.5. kresba vznikla: vimeo.com/166022353

Konference Teritoria umění

Akademie múzických umění v Praze pořádá 3. ročník doktorandské konference českých uměleckých škol. Kromě studentů AMU přednesou své příspěvky doktorandi z UMPRUM, AVU a JAMU. K diskuzi nad jejich výzkumnými projekty srdečně zveme studenty všech stupňů studia i odbornou veřejnost. Konference se uskuteční ve středu 18. května v Galerii HAMU. Doktorandská konference Teritoria umění si klade za cíl posílení diskuze napříč různými uměleckými obory a různými přístupy k výzkumu v oblasti umění. Na jejím třetím ročníku zazní příspěvky z oblasti filmových studií, historie fotografie, kunsthistorie, divadelní vědy či sociologie umění. Program a další informace naleznete na webu teritoria.amu.cz

Připravované výstavy Katedry fotografie

Praga é bella, Milano, Czech centre, 12.5-17.6.2016 (www.milanophotofestival.it)

Paris, J-E-E-P, 20.-22.5.2016

Musrara Mix Festival Jerusalem, 24.-26.5.2016

The most impossible of renunciations, NYU Tisch, New York, 27.5 -3.8.2016

Famugrafie II, Fotograf Gallery, Praha, 24.6.-16.7.2016

Výběr z klauzur Katedry fotografie FAMU, Galerie GAMU, Praha, 8.-16.6.2016

F A M U FB FB

Aktuality pište na: pr@famu.cz Pokud už nechcete dostávat žádné další zprávy, je nám to líto, ale můžete to zařídit kliknutím na tento text.