Nezobrazuje se vám email správně? Klikněte sem!
F A M U
konec března 2016

 

UVNITŘ

Zasedání AS FAMU

Příští zasedání AS FAMU bude 31. 3. 2016. Více informací zde.

Zemřel režisér a dlouholetý pedagog FAMU Jan Němec

Ve věku 79 let zemřel po těžké nemoci významný český režisér Jan Němec. Od 90. let přednášel na FAMU a v akademickém roce 2012/2013 vedl Katedru režie.

 

Vyvěšení tibetské vlajky na budově FAMU

Během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga se FAMU připojila k iniciativě vyvěšení tibetské vlajky, jež je pro západní společnost symbolem vytrvalého boje za dodržování lidských práv. Širší vyjádření najdete zde.

FAMU workshop RED Europe

V březnu proběhl workshop RED Europe, který pořádala speciální laboratoř CPA, která vznikla na AMU. Laboratoř se dlouhodobě věnuje digitalizaci filmu. Přečtěte si o její činnosti více.

 

Výsledky slyšení 5. kola VS

Výsledky naleznete na https://www.famu.cz/aktuality/vysledky-slyseni-5-kola-vs/

Proběhly magisterské Poněšice

Poněšice navštívil i Harold Apter ;)

ÚSPĚCHY

FAMU na Českých lvech

Na 23. ročníku cen Český lev byla oceněna tvorba pedagogů FAMU Petra Koblovského (cena zanejlepší kameru, snímek Kobry a užovky), Jaroslava Brabce (cena za nejlepší televizní film, snímek Americké Dopisy) a Miroslava Janka (cena za nejlepší dokumentární televizní film, snímek Filmová lázeň).

Mezinárodně úspěšný krátký film Furiant studenta Katedry kamery Ondřeje Hudečka získal cenu Magnesia za nejlepší studentský film. Zajímavostí je, že Furiant vznikl pod vedením Jaroslava Brabce.

Scénář k nejúspěšnějšímu filmu letošních Českých lvů, ke snímku Kobry a užovky, napsal absolvent FAMU Jaroslav Žváček, a to pod vedením Petra Jarchovského v průběhu studií na Katedře scenáristiky a dramaturgie FAMU.

Vítězné scénáře pro Českou televizi 

Projekt přípravy pilotního scénáře nového seriálu České televize, na kterém spolupracovala FAMU, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně a JAMU, dospěl do finále. Vítězem je scénář z FAMU.

Lynč, je inspirovaný fotografií, která zachycuje obyvatele amerického města Marion, kteří zlynčovali dva černošské mladíky. Autoři Radek Hosenseidl, Klára Jůzová a Klára Kolářová inspiraci z fotografie přenesli do českých reálií jako vyprávění o sociálních předsudcích k romské menšině.

Do užšího výběru se za FAMU dostaly také scénáře Hranice od Barbory Nevolníkové a Jednooký od Alice Krajčírové. Podmínkou k jejich dalšímu setrvání v projektu přípravy nového seriálu je úprava jejich scénářů.

Studenti scénáře připravovali pod vedením Harolda Aptera, který je držitelem ceny Emmy a je spojen se seriály Star Trek: Nová generace, Ochránce či Walker, Texas Ranger.

FAMU na Febiofestu v Praze i Bratislavě 

ROAD MOVIE (absolventský film Martina Jelínka)

PRACH (absolventský film Víta Zapletala)

JÁ, OLGA HEPNAROVÁ (debut absolvetnů FAMU Tomáše Weinreba a Petra Kazdy)

MENANDROS & THAIS (koprodukce FAMU, produkce Anna Tydlitátová)

DAVID (absolvetnský film Jana Těšitele)

POZVÁNKY

OpenEye16: Geoffrey Batchen

Přednáška In Absentia: Politické interpretace bezkamerové fotografie se 4. dubna bude snažit nastínit odpovědi na politické aspekty fotografie na příkladu snímků vytvořených bez použití kamery mezi 30. léty 19. století a současností.

Více informací na facebooku

Galerie Panel: Lin Junye

Nová výstava v galerii Panel na FAMU potrvá do 5. dubna.

Pro více informací klikněte zde: The Space Project - Lin Junye 

David na Finále Plzeň

Absolventský film Jana Těšitele David bude soutěžit o cenu Zlatý ledňáček 2015 na festivalu Finále Plzeň v soutěžní sekci Nejlepší celovečerní film. Festival proběhne v termínu 15. - 21. dubna 2016 v Plzni.

V paralelním termínu (15. - 22. duben) bude zároveň uveden v mezinárodní soutěži na 10th SCENECS International Debut Film Festival v Hilversum, Nizozemí. 

Blešák v Klubu FAMU

Přijďte 3. dubna na jarní blešák v klubu FAMU! Najdete zde oblečení, boty, doplňky, knihy, desky, filmy... Osvěží vás jídlo a drinky z kuchyně klubu.

Vstup: 20,- Kč. Více na facebooku

Konference uměleckého výzkumu AMU

Konference 7. - 9. dubna má za cíl otevřít v českém prostředí debatu o podstatě, přínosu a metodologických kritériích uměleckého výzkumu. Konference se zúčastní 25 řečníků a 10 účastníků prezentujících svou práci formou posterů.

Účastníky bez vlastního příspěvku prosíme o online registraci. Počet míst je omezen, registrace je zdarma. Více informací na http://arprague2016.amu.cz

Seminář Hranice filmu na téma ZVUK A HUDBA

Začátkem dubna v projekční místnosti FAMU proběhne další seminář Hranice filmu tentokrát na téma ZVUK A HUDBA. Programem provází: Petr Szczepanik, Václav Flegl, Petr Ostrouchov, Andrea Slováková, Martin Maryška, Olga Walló, Johana Švarcová, Pavel Klusák, Martin Mareček a Karel Vachek

Uzávěrka přihlášek je 7. 4. 2016, přihlásit se je možné ZDE.

VÝZVY A NABÍDKY

Nové workshopy Midpoint

MIDPOINT Midnight Sun Script Development Worskhop je určený pro studenty scenáristiky či režie s projektem celovečerního filmu (po domluvě možno přijmout i projekt krátkometrážního filmu). Požadavkem je rozpracovaný treatment projektu.

Data a místo konání: 6. – 10. 6. 2016, Island, Reykjavík. Uzávěrka přihlášek: 18. 4. 2016, více info na www.midpointcenter.eu

Workshop MIDPOINT Tv Launch v rámci festivalu Finále Plzeň. Proběhne 16. - 21. 4. a bude zaměřen na vývoj epizodických televizních seriálů. Součástí workshopu budou i veřejnosti otevřené master classy hostů MIDPOINTu. Hlavními lektory budou Alan Kingsberg (University of Columbia) a Steve Matthews (výkonný producent dramatické tvorby HBO Europe).

Stipendia pro studenty FAMU / DOK.incubator

DOK.Incubator vyhlásil konkurs na 4 stipendia pro účast na mezinárodním workshopu pro studenty produkce, dokumentární tvorby a střihu. Prodloužená deadline do 15. 4.!

Na workshop přijíždějí z celé Evropy i USA týmy (producent-režisér-střihač) 8 vybraných celovečerních dokumentů ve stádiu střihu, aby pracovali pod vedením špičkových evropských dokumentárních střihačů, připravovali pro svůj film na míru šitou strategii uvedení filmu, distribuce a práce s diváky. Lektoři střihu jim pomáhají zaostřit téma, postavit originálním způsobem filmové vyprávění a najít nové možnosti střihové stavby. Lektoři produkce pomáhají s financováním z mezinárodních zdrojů, team-managementem a distribucí. Lektoři marketingu a distribuce pomáhají týmům dostat se na mezinárodní filmový trh, najít cílového diváka, rozšířit dopad filmu.

Stipendisté katedry střihu, dokumentu a produkce budou moci na workshopu v Třešti u Jihlavy 2. – 4. května sledovat práci při analýze střihu a dramaturgické struktury projektů workshopu a „stínovat“ jednoho ze střihových lektorů – sledovat jeho práci s materiálem i „skript doktoring“ účastněných filmů. Pro více informací klikněte tady.

Soutěž o Cenu Pavla Kouteckého

Do 20. 4. 2016 jsou otevřeny přihlášky do desátého ročníku soutěže o Cenu Pavla Kouteckého. Přihlásit se mohou dokumentární filmy vyrobené v české produkci nebo koprodukci v období od 1. 1. 2015 do 15. 4. 2016. Více informací zde.

F A M U FB FB

Aktuality pište na: pr@famu.cz Pokud už nechcete dostávat žádné další zprávy, je nám to líto, ale můžete to zařídit kliknutím na tento text.