Nezobrazuje se vám email správně? Klikněte sem!
F A M U
začátek března 2016

 

UVNITŘ

Výsledky volby děkana FAMU

Akademický senát FAMU navrhl na jmenování děkana pro volební období 2016-2020 rektorovi AMU Mgr. Zdeňka Holého. Na celkový výsledek voleb se můžete podívat zde. Termín oficiálního jmenování Mgr. Zdeňka Holého děkanem FAMU zatím není znám. Podívejte se na záznam z prezentace kandidátů zde.

Výsledky doplňujících voleb do AS FAMU

Do pedagogické komory AS FAMU byli nově zvoleni tito členové: Petr Marek (162 hlasů), Štěpánka Šimlová (112 hlasů), Vít Klusák (91 hlasů). Do studentské komory AS FAMU byl zvolen Tomáš Janáček (92 hlasů). Na více informací se podívejte zde.

Na chodbě u Katedry animace se malovalo

Od 11. února už nejsou chodby FAMU jen bílé. :) Koukněte se na fotky nebo se ke Katedře animace zajděte podívat.

 

Přístup do plnotextové databáze odborných časopisů JSTOR

AMU má aktuálně předplacenu kolekci Arts&Sciences III, v níž naleznete přes 200 titulů zejména z oblasti uměnovědných studií a muzikologie, několik časopisů je zaměřeno také na performativní umění a filmová studia. Seznam titulů naleznete na tomto odkazu (seznamem je nutno listovat), přímo na vyhledávání v databázi je možné přejít zde.

JSTOR je rozsáhlou online databází plnou textů z odborných vědeckých časopisů z oblasti společenských věd a humanitních studií.

 

Výsledky soutěží FAMU a AMU

Vnitřní soutěž (F)AMU 2016 - 1. okruh: V rámci podpory pedagogické práce a profilace a inovace studijních programů na úrovni předmětů/kurzů se můžeme těšit například na Strategii osobní prezentace II. a Real-time programování v umělecké praxi nebo na inovaci výuky dějin a teorie fotografie a digitalizace analogových fondů KDT 3. Na kompletní přehled se podívejte sem.

Studetská grantová soutěž AMU 2016 (I. kolo): Za FAMU byly podpořeny zajímavé projekty jako například Historický pohled na právní a společenskou legitimizaci fotografie jakožto autorského díla v kontextu současné české právní úpravy, Aplikace mediální archeologie v praxi experimentálního filmu, Dokumentární film v systému veřejnoprávních televizí po r. 1993 a další. Kompletní přehled získáte zde.

Projektová soutěž AMU 2016: Za FAMU byly podpořeny dlouhodobé projekty Filmy českého undergroundu a Kulturní techniky vizualizace. Více informací se dozvíte zde.

ÚSPĚCHY

Krátké filmy FAMU jako předfilmy v distribuci AČFK

V roce 2016 budou společně s celovečerními filmy Asociace českých filmových klubů v českých kinech distribuovány také vybrané krátké filmy studentů FAMU. Zajděte si do kina!

Líza, liščí víla - Mythopolis (A. Hetmerová)

Osm a půl - Karaoke (O. Hudeček)

Eva Nová - Spolu (D. Vondrášek)

Mlčení jehňátek - O-Ring (O.Hudeček)

Kluk ve světě příšer - Malý Costeau (J.Kouřil)

Starci na chmelu - Krásná neznámá (Ladislav Moulis)

Upozorňujeme však, že jednotlivá kina mají na výběr, zda celovečerní film promítnou spolu se studentským předfilmem či nikoli.

Adam Mach oceněn na Cameflex-AFC

Kameraman Adam Mach z Katedry kamery FAMU získal na 4. ročníku Cameflex-AFC cenu za filmový obraz. Asociace francouzských kameramanů ocenila jeho práci na filmu Strach.

Jana Hojdová získala Uznání Jaroslava Kučery

Na udílení cen Asociace českých kameramanů získala Uznání Jaroslava Kučery Jana Hojdová. Cena je určena posluchačům FAMU za mimořádný počin v oblasti obrazové koncepce filmu. Studentka magisterského studia Katedry kamery uspěla se svou prací na filmu Sen.

 

Doktor Doleček se představí na 31. DOK.fest München 2016

Film Nebezpečný svět Rajka Dolečka studentky KDT Kristýny Bartošové bude uveden v DOK.guest section na 31. Mezinárodním festivalu dokumentárního filmu v Mnichově. Film měl svou světovou premiéru na Dok Leipzig 2015 v Next masters competition a českou premiéru na MFDF Jihlava 2015, kde získal Zvláštní uznání poroty v soutěži První světla. Zvláštní uznání poroty získal také na Pravo Ljudski festival v Sarajevu v sekci Extra Muros. Film byl nominován na cenu Silver Eye 2015.

POZVÁNKY

FAMU filmy na FebioFestu

Na 23. ročníku Febiofestu 2016 budou v nově vytvořené sekci Česká stopa uvedeny dva absolventské filmy FAMU - snímky Road-Movie (M. Jelínek) a Prach (V. Zapletal). Promítat se bude také debut absolventů FAMU Tomáše Weinreba a Petra Kazdy Já, Olga Hepnarová.

Na českou premiéru Road-Movie Martina Jelínka z KR a Kristýny Květové z KP si můžete zajít 22. března od 18.30 hodin. Nechte se nalákat trailerem.

FebioFest uvede i česko-makedonskou koprodukci režiséra a vedoucího KSS Ivo Trajkova Noc bezMoci. Snímek byl za Makedonii navržen na Oscara. Trajkov na FebioFestu představí také své snímky 90 Minutes - The Berlin Project a Velká voda.

Film o doktorovi Dolečkovi míří do pražských kin

8., 11. a 12. 3. bude na festivalu Jeden svět uveden dokumentární film Nebezpečný svět Rajka Dolečka Kristýny Bartošové.

9. 3. se uskuteční jeho slavnostní premiéra v kině Dlabačov. Sledujte událost na facebooku. Trailer a další informace jsou k dispozici zde.

Nové přednášky v rámci OpenEye 2016

Do května 2016 se na OpenEye budou prezentovat portugalský filmař Pedro Maia, novozélandský odborník na politickou interpretaci bezkamerové fotografie Geoffrey Batchen a polský hudební improvizátor Piotr Tkacz. Z českých osobností představí své teoretické a kreativní přístupy teoretik fotografie, médií a vizuální kultury Tomáš Dvořák, hudební skladatel Michal Rataj a historik umění a japanolog Filip Suchomel. Program a podrobnější informace naleznete zde.

Galerie Panel v prvním patře FAMU

V prvním patře FAMU vznikla Galerie Panel, která je provozována Katedrou fotografie FAMU. Panel byl založen s cílem vytvořit výstavní prostor pro prezentaci prací studentů školy i pro mezioborový dialog v rámci FAMU i v rámci současné umělecké scény. Od 4.3. do 18.3. probíhá výstava Adély Korbičkové. Více o události zjistíte na facebooku.

VÝZVY A NABÍDKY

Soutěže na FAMU/AMU

5.kolo Vnitřní soutěže (F)AMU 

Projektová soutěž AMU

Studentská grantová soutěž AMU

 

Obnovené členství v Klubu Otevřený dialog, Galerie Rudolfinum

FAMU obnovila pro letošní rok (od 19.3. 2016 do 19.3. 2017) členství v Klubu Otevřený dialog, Galerie Rudolfinum. Znamená to, že studenti a pedagogové FAMU se v galerii prokáží přiděleným kódem (3V/0/011) a průkazem studenta/pedagoga FAMU a mohou využít všech výhod nabízených Galerií Rudolfinum:

• volný vstup na výstavy Galerie Rudolfinum i opakovaně v průběhu každé výstavy

• pozvánky na vernisáže a informační materiály k výstavám

• pozvánky a informace o doprovodných programech k výstavám a o dalších akcích Galerie Rudolfinum

• dle zájmu pozvání na schůzky pedagogů s lektory a s autory odborných vzdělávacích programů

• v předem určených nebo dohodnutých termínech lektorský výklad k výstavám

• v případě zájmu zdarma k vybraným výstavám materiály speciálních programů pro žáky/studenty a informační a pracovní podklady pro pedagogy

Teritoria umění 2016 – Call for Abstracts

Srdečně zveme studenty doktorského studia k vystoupení na třetím ročníku vědecké konference doktorandů českých uměleckých škol (AMU, UMPRUM, AVU, JAMU), která se uskuteční 18. 5. 2016 v Galerii HAMU.

Letošní ročník konference opět představí témata, kterými se studenti zabývají v rámci svých doktorských prací, bude se však soustředit rovněž na reflexi jejich metodologického přístupu. Podrobnosti naleznete v příloze, abstrakty připravené k anonymnímu recenzování můžete zasílat do 21. 3. 2016 na email lucie.valentinova@amu.cz.

Web konference: teritoria.amu.cz.

RŮZNÉ

• 21.3 Česká televize vybere nejlepší scénář vzniklý z workshopu Harolda Aptera.

• Od 29.2 do 4.3. probíhá scenáristický workshop Midpoint ve spolupráci s norskou školou v Lillehameru.

F A M U FB FB

Aktuality pište na: lenka.eidlpesova@famu.cz Pokud už nechcete dostávat žádné další zprávy, je nám to líto, ale můžete to zařídit kliknutím na tento text.