Nezobrazuje se vám email správně? Klikněte sem!
F A M U
polovina února 2015

 

UVNITŘ

Volby do volby do "malého" i "velkého" senátu

Nominujte a kandidujte do 19. 2. 2015 (AS AMU) / 23. 2. 2015 (AS FAMU), přijďte se na kandidáty podívat 2. 3. 2015 a rozhodně volte 3. - 4. 3. 2015. Více zde

Termíny a povinnosti

Do 20. 2. 2015 Opravné zkouškové období ZS

20. 2. 2015 Ukončení zápisu volitelných povinně volitelných a volitelných předmětů LS 2014/15

20. 2. 2015 Ukončené zápisů atestací za ZS 2014/15 do systému iKOS.

Kompletní harmonogram školního roku naleznete zde.

Jsou vypsány nové moduly

Do konce února proběhne několik modulů, podívejte se jaké zde.

Udělení zlaté medaile AMU prof. Josefu Valušiakovi

Vážení a milí kolegové, studenti a přátelé prof. Josefa Valušiaka, zveme Vás na slavnostní předání zlaté medaile AMU za celoživotní tvůrčí a pedagogický přínos panu prof. Ing. Josefu Valušiakovi u příležitosti jeho osmdesátých narozenin, které proběhne v kině Ponrepo ve středu dne 18. února 2015 od 17:30. Součástí slavnostního podvečera bude rovněž projekce filmu Valerie a týden divů. Po projekci následuje setkání s prof. Josefem Valušiakem ve foyeru kina Ponrepo. Více zde. Za katedru střihové skladby Ivo Trajkov ved.KSS

Dance Film Workshop with Clara van Gool

Are you interested in a dance film genre? Do you want to have a chance to work with an exquisite dance film director and top Czech contemporary dancers and choreographers? Sign in for a module DANCE FILM WORKSHOP and come to our meeting on THURSDAY, February 19th at 4.30pm Room U2, FAMU. At the meeting we will provide a little tour in a dance film genre, help you to create teams (consist of choreographers, DOP's, directors, editors,...) and present a schedule. !!! To be present at the meeting is an essential part of the module !!! Find out more and sign in at betka.noll@gmail.com Instructor: Clara van Gool (director) Date : 19. – 24.4. 2015, FAMU + shooting set Assignment: 4 credits for finished short film + presence at the seminar 19.2. 2015 We are mainly looking for editors!

ÚSPĚCHY

Nominace na Cenu Magnesia za nejlepší studentský film roku 2014 

Čtyři z pěti filmů nominovaných na Cenu Magnesia za nejlepší studentský film roku 2014 jsou z FAMU! Autorům Natálii Císařovské, Nině Mikeskové, Pavlovi Noskovi a Aramisova gratulujeme a držíme palce 21.února na vyhlášení cen Český lev.

Více zde.

Trilobit – mimořádná cena poroty

Český filmový a televizní svaz FITES, z.s. udělil v rámci slavnostního večera dvacátého osmého ročníku cen Trilobit (sobota 17.1.2015) Mimořádnou cenu poroty studentovi katedry dokumentární tvorby FAMU Martinovi Kohoutovi za snímek "Neviditelná ruka trhu: Privatizace Barrandova". Porota letošního ročníku, ve které zasedli mj. prof.Marek Jícha (vedoucí katedry kamery FAMU) a Adéla Komrzýová (studentka katedry dokumentární tvorby FAMU), ocenila ..."analytický způsob zpracování průběhu privatizace barrandovských studií, kde se na konkrétním příkladu a jednání konkrétních osob zrcadlí obecná problematika, principy a negativní důsledky ekonomických změn po roce 1989."

Ceny české filmové kritiky

Ceny české filmové kritiky byly uděleny 24. ledna. Mezi oceněnými jsou i absolventi FAMU.

Více zde.

POZVÁNKY

Vlna vs. břeh

Do kin přichází dokumentární film o slovenských absolventech oboru fotografie na FAMU - Jano Pavlík, Rudo Prekop, Vasil Stanko, Tono Stano, Martin Štrba, Miro Švolík, Kamil Varga a Peter Župník...

Podívejte se na trailer www.youtube.com/watch?v=ugCrAQcbepQ

East Doc Platform

Come and see the Master Classes, public presentations of selected projects, learn more about how documentary film is created and distributed, meet experienced professionals, be present at a launch of a brand new documentary project, see the special screenings, discuss with the filmmakers.

Více informací zde.

East European Forum 2015 - public presentations

The total of 21 feature-length documentaries in development and production will be pitched to the audience of industry professionals, potential funders and all interested public/One World festival visitors.

Více informací zde.

Přednáška: „Izraelci v Americe: glokalizace izraelských seriálů a proč je svět tak miluje“

Přednáška se uskuteční 17. 2. 2015 v 19 h v kavárně Langhans (Centrum Člověka v tísni, Vodičkova 37, Praha 1). Vstup zdarma.

Více informací zde.

Pozvánky Městská knihovna – únor

Dnes večer můžete od 19h zaskočit na film Parádně pokecal a pokecat při tom s režisérem Tomášem Pavlíčkem a představitelem hlavní role Vítem Rohrem, kteří se projekce zúčastní. Více informací zde.

V úterý 24.2. proběhne setkání s Karlem Vachkem a jeho sourozenci. Více informací zde.

 

PROJEKCE A DIALOGY:

DVA DNY, JEDNA NOC / Deux jours, une nuit Belgie – Itálie – Francie 2014, Jean-Pierre a Luc Dardennové, 95 min.

Sandra (Marion Cotillardová, oceněná za tuto roli prestižní Evropskou filmovou cenou 2014) pracuje v místní solární elektrárně a zotavuje se z depresí, které byly důvodem její časté absence v práci. Vedení společnosti nemá zájem o takovéto zaměstnance, avšak nechce vystupovat ve zlém světle. Finální rozhodnutí o Sandřině osudu tak nechává na jejích kolezích, kteří mají určit, zda Sandra o práci přijde anebo ne. Ta se však nevzdává a během dvou dnů a jedné noci se snaží přesvědčit kolegy, aby se rozhodli v její prospěch. Mimořádně lidský a silný příběh nejnovějšího snímku renomovaných režisérů Jeana-Pierra a Luca Dardennových získal Cenu za nejlepší film na MFF v Sydney a byl též nominován na Zlatou palmu na MFF v Cannes.

DANIELŮV SVĚT ČR 2014, Veronika Lišková, 75 min.

Daniel je student, spisovatel a také pedofil. Je zamilovaný a vlastní orientaci netají, a to ani před rodiči milovaného chlapce. Daniel nikdy žádnému dítěti neublížil. Jakou podobu a hodnotu má ten nejniternější cit v podání Daniela a jeho přátel? Portrét člověka, který se nebál předstoupit před kameru a otevřeně hovořit o svých problémech, klade otázku, jaké to je narodit se jako pedofil, nikdy nic nespáchat a přesto být nenáviděn společností. Jeden z nejzajímavějších českých dokumentů posledních let získal Cenu diváků na MFDF Ji.hlava a dokonce byl vybrán do prestižní soutěžní sekce Panorama na mezinárodním filmovém festivalu Berlinale 2015. Exkluzivní projekce spojená s besedou s režisérkou Veronikou Liškovou a s odborníkem na problematiku pedofilie, pedagogem Mgr. Karlem Žákem.

NABÍDKY
Experimentální prostor NoD - tři konkurzy

Pražský Experimentální prostor NoD hledá stážistku/stážistu pro galerii NoD Mini, autorku/autora výtvarného řešení nik v Café NoD a autorku/autora sochy-objektu na křižovatce Dlouhá/Rybná.

Termíny uzávěrek: 28. 2. 2015 (niky), 29. 3. 2015 (stáž) a 30. 4. 2015 (socha).

Hledám studenty FAMU na dlouhodobou spolupráci

Hledám studenty FAMU, kameramana, na dlouhodobou spolupráci na natáčení výukových video, pro cizince žijící v ČR". Vše ostatní je na domluvě. Kontakt na mě je 606 541 842, Tran.

Fabrica hledá nápady/projekty

Fabrica is an educational institution, research workshop and studio. We are based in Treviso, Italy and work globally. Fabrica was created by Benetton in 1994, and projects have won Webbies, Academy Awards, Cannes Grand Prix, Art Directors Club and D&AD awards and more besides. For more information visit www.fabrica.it

We pursue research through making, producing ground-breaking projects in collaboration with the world’s best creative talents. Our desire is to positively impact upon social and cultural change. The Editorial Area focuses on documenting social and cultural change. Our challenge is to cover the unseen, the forgotten, and the invisible to understand contemporary reality and its abrupt changes.

We are looking for young, creative directors, editors and video makers who have ideas for videos and documentaries focusing on social and cultural change.

We are mostly interested in subjects that investigate the themes of borders and immigration, of contemporary social interactions and about the environment (like, but not limited to, new families, sexuality, social-media-driven relationships, revolutions, social movements, economic crisis, resources and global heating, etc …).

Projects can be a year-long scholarship (only if under 25) or a project-based collaboration. We're open as long as it's a creative, powerful idea...

To submit an idea/project go to our website and write your ideas in the “letter of application” box. You can find the webpage at this address: www.fabrica.it/apply/

For more information about the video department and what we are looking for, please contact me at marco.pavan@fabrica.it

Nadační fond Neuron

Nadační fond Neuron ve spolupráci s Prima ZOOM dává prostor široké veřejnosti, aby formou krátkého srozumitelného videa představila vědecký obor nebo předmět výzkumu, a pomohla tak popularizovat vědu. Důraz je kladen na nápaditost, nikoli na technické provedení – dotyčnému postačí třeba i mobilní telefon, nadhled a schopnost vysvětlit téma názorně. Autor nejlepšího vědeckého videa získá od NF Neuron 100 000 Kč.Více informací o soutěži je uvedeno na webových stránkách:

http://www.nfneuron.cz/cs/popularizace/cena-neuron-prima-zoom/

Soutěžní videa je možné nahrávat od 27. ledna do 28. února 2015 na adrese http://neuron.zoom.iprima.cz

UZÁVĚRKY

Výběrové řízení na podporu zahraničních kontaktů v oblasti profesionálního umění pro rok 2015.

 Více informací naleznete zde: http://www.idu.cz/cs/vyberove-rizeni-na-podporu-zahranicnich-kontaktu-v

Umělecká rezidence v Řeznu - výzva

Program OPEN A.i.R. pod záštitou Plzeň 2015 ve spolupráci s KunstvereinGRAZ e. V. vyhlašuje otevřenou výzvu pro české umělce na měsíční rezidenci v Řeznu.

Termín rezidence: 3. 8.–3. 9. 2015; Počet rezidentů: 1; Profil rezidenta: profesionální umělec, vč. studenta umění, který se narodil / žije / jeho tvorba je spjatá významně s / odkazuje na Plzeň či Plzeňský kraj

Přihlášky obsahující portfolio a motivační dopis obsahující umělecký záměr pro danou rezidenci (vše v němčině nebo angličtině) zasílejte do 1. dubna 2015 na E art@renatechristin.de. Cíl a téma rezidence: Vytvoření site-specific projektu. Navázání spolupráce řezenských a plzeňských umělců. Rezidence bude zakončena veřejným představením projektu (výstava díla se uskuteční ve výstavních prostorách KunstvereinGRAZ od 4. do 26. 9. 2015).

Organizátor rezidence zajišťuje: • ubytování (privát) • materiál a technické zajištění rezidence v max. hodnotě 500 € • honorář (1 000 € brutto)

Více informací o KunstvereinGRAZ naleznete na www.kunstvereingraz.de anebo kontaktujte přímo Renate Christin, E art@renatechristin.de.

Galerie Klatovy/Klenová - výzva k participaci na projektu Inventura 2016

Galerie Klatovy/Klenová, příspěvková organizace Plzeňského kraje, vypisuje první otevřenou výzvu pro studenty vysokých uměleckých škol či jejich absolventů k účasti na souborném výstavním projektu Inventura 2016, který nabízí nejen možnost vyjádřit jejich osobní stanoviska k současné etablované výtvarné scéně, ale také možnost začlenění jejich děl do sbírek Galerie Klatovy/Klenová. O projektu: Typ: výstava Místo: Galerie U Bílého jednorožce Termín konání výstavy: 3. 9.–6. 11. 2016 Kurátoři výstavy: Petra Mazáčová, Michal Lazorčík Téma: Tématem projektu Inventura 2016 je konfrontace mladých začínajících umělců s díly významných tvůrců druhé poloviny 20. století, které jsou součástí sbírek GKK. Tato konfrontace je zároveň možností nově interpretovat dílo v mezích současných výtvarných tendencí a nabízí odlišný postoj vůči klasické prezentaci galerijních sbírek. Cílem je snaha o uchopení v současnosti diskutovaného tématu návratu do minulosti v dílech současných tvůrců a o přispění k diskuzi mezi institucionalizovaným a volným uměleckým dílem. Současně bude poodhalen myšlenkový proces percepce a následné recepce díla, společností uznaného jako uměleckého. Způsob výběru umělců: Na základě otevřené výzvy budou mladí umělci do 33 let upozorněni na možnost zapojit se do projektu. Do avízovaného termínu pošlou na e-mailovou adresu svá portfolia spolu s krátkým motivačním dopisem, na jejichž základě bude vybráno osm autorů, kteří budou vyzváni ke spolupráci. Forma spolupráce: Na základě domluvy navštíví umělci Galerii Klatovy/Klenová a vyberou jedno dílo ze sbírek GKK, které si budou moci pro pracovní účely zdokumentovat. Na jeho parafrázi pak budou pracovat po určenou dobu, kdy by měla vzniknout vývojová řada a výsledné dílo. Vývojová řada myšlenkového procesu vnímání a výsledné dílo budou následně vystaveny spolu s inspiračními zdroji na souborné výstavě, která bude uspořádána v prostorách Galerie U Bílého jednorožce v Klatovech. Každý autor bude mít nárok na autorský honorář ve výši 2 000 Kč a zároveň možnost zařadit výsledné dílo do nákupní komise. Specifikace přihlášek: CV, krátký motivační dopis, portfolio dosavadní tvorby. Své nabídky posílejte do 31. 3. 2015 na E mazacova@gkk.cz. 

NČLF - nadační program pro rok 2015 - výzva

Správní rada Nadace Český literární fond vyhlašuje „Nadační program pro rok 2015", jehož nedílnou součástí jsou i podmínky pro poskytnutí nadačních příspěvků právnickým a fyzickým osobám v oblastech, které souvisí s působením Nadace ČLF. Nadace ČLF upřednostňuje podporu takových nekomerčních tvůrčích činností a projektů, kterým se nedostává dostatečné podpory, ale jejichž kvalita a dosah za to nepochybně stojí. Jak napovídá název Nadace, základ představuje literární tvorba v četných podobách. Nadační program tak zahrnuje podporu děl původní české i překladové literatury, vědecké i odborné literatury, ale i úzce souvisejících oborů jako je dramatická tvorba a publicistika i začínající výkonní umělci. Správní rada Nadace z těchto statutem vymezených okruhů definuje pro každý rok rozsah konkrétních tematických skupin podpory ve formě stipendií a grantů a stanoví i maximální částku pro obě skupiny nadačních příspěvků. Podrobnosti o možnostech získání nadačních příspěvků jsou spolu s náležitostmi příslušných žádostí a jejich doprovodných dokladů uvedeny na dalších stranách. Rozhodování o udělení nadačních příspěvků probíhá ve výběrovém řízení, kdy jsou jednotlivé žádosti posuzovány v ustavených expertních skupinách z oslovených tvůrců, kritiků, nakladatelů, vědců a dalších odborníků z hodnocených oblastí podpory. Tito experti žádosti bodují a předkládají své návrhy správní radě, která o nich s definitivní platností rozhodne. Na udělení příspěvku není právní nárok, proti rozhodnutí správní rady se nelze odvolat a vzhledem k bodovému systému není možné ani podávat vysvětlení. Nadační příspěvky pro fyzické osoby na vytvoření díla jsou poskytovány formou stipendií. Mohou být udělena jak jednorázově, tak i po dobu několika měsíců kalendářního roku s tím, že maximem je částka 7 000 Kč měsíčně po dobu 6 měsíců, tedy 42 000 Kč. Tuto sumu nemůže překročit ani stipendium jednorázové. Pro mladé vědce do 35 let věku jsou k podpoře jejich účasti na zahraničních stážích a konferencích poskytována jednorázová cestovní stipendia. Nadační příspěvky zaměřené k podpoře projektů realizace dokončených děl a prací, jako je vydání knižních titulů či jiné projekty jsou fyzickým i právnickým osobám poskytovány formou grantů. Jejich konkrétní výši ovlivňuje mínění expertních skupin vyjádřené body hodnocení a celková výše uvolněných prostředků pro tuto formu podpory. Nadační program byl zpracován v souladu se zákonem č. 89/2012 Sb. Občanský zákoník ve znění následných úprav a s ustanoveními statutu Nadace Český literární fond. Konečný termín podání žádostí na předepsaných tiskopisech je stanoven na pátek 27. 2. 2015. Pro žádosti o poskytnutí cestovních stipendií vědeckých pracovníků jsou vyhlášeny dva termíny, a to: pátek 27. 3. 2015 a pátek 11. 9. 2015.

Fingal Film Festival open call

Submissions for 2015 are open NOW we are accepting: Short films – Student Films. -Irish Language – Animation – Feature Film – Documentary – International – Best Newcomer Fingal.

For more information on how to submit your film, please visit www.fingalfilmfest.com 

Norské fondy - Program Spolupráce škol a stipendia

V rámci programu „Spolupráce škol a stipendia“ (Norské fondy a fondy EHP) byla vyhlášena výzva 2015. Možnost podat žádost o podporu individuální stáže, projektu mobilit, projektu institucionální spolupráce máte až do 26. března 2015. Datum vyhlášení: 26. ledna 2015 15 :00 Konečný termín pro podání žádosti: 26. března 2015 15 :00

Více zde.

F A M U FB

Aktuality pište na: lenka.eidlpesova@famu.cz

Pokud už nechcete dostávat žádné další zprávy, je nám to líto, ale můžete to zařídit kliknutím na tento text.