Nezobrazuje se vám email správně? Klikněte sem!
 
F A M U
konec října 2014

 

Na den 27. října 2014 vyhlásil děkan FAMU Pavel Jech DĚKANSKÉ VOLNO. Užijte si prodloužený víkend! :)

 

UVNITŘ

Sergei Loznitsa na FAMU

Sergei Loznitsa, režisér filmu Majdan, bude 27. října na FAMU! Od 15:45 do 17:45 jeho přednáška v projekční místnosti a ve 20:00 projekce filmu Majdan v Bio Oko.

Více informací naleznete zde.

Dílna Roberta B. Liska

Dílna Roberta B. Liska je zaměřena na fundamentální otázky související s náhodností a lidským myšlením. Bude prakticky demonstrovat použití principů náhodnosti pro kreativní účely ve výtvarném umění, hudbě a filmu. Generování náhodných čísel není snadné. Lidský mozek v něm příliš nevyniká a raději se uchyluje k mechanickému chování, stereotypům a vytváření reality na základě repetitivínch sekvencí a vzorců. Náhodnost má klíčovou roli i v umělecké tvorbě, což lze spatřovat na příkladech ready-made, konceptuálního umění, nebo nových pravděpodobnostních kompozičních technik. Je ale i spoluurčujícícm činitelem celé řady socio-politických procesů. Je využívána v oborech jako matematika, fyzika, biologie, počítačová věda a ekonomie. Na základě náhody pracuje i řada simulací v oblasti bankovního obchodu, počítačových her a dešifrování. Její nepředvídatelnost a nekomprimovatelnost se zdají být nerozlučně spojené charakteristiky.

Dílna se koná 31.10.2014.

Více informací naleznete zde

Sean Cubitt na FAMU

1. Sean Cubitt: On the environmental impact of digital technology

Digitální média, která každodenně používáme, jsou obvykle popisována jako nehmotná, čistě informační, bezešvá, či imateriální. Pravdou však je, že jejich výroba, používání a recyklace vyžaduje nezměrné množství materiálů a energie. Přednáška se zaměřuje na enviromentální konsekvence všudypřítomných a rychle se rozvíjejících mediálních technologií. Popisuje bezútěšný příběh kovů, plastů, ropy, jaderného a toxického odpadu a poukazuje na nové politicko-estetické směry, které mohou v budoucnu stále ještě zachránil lidstvo i životní prostředí.

2. Sean Cubitt: Chips, screens and codecs: Technical standards and the control of time

Digitální vizuální média, podobně jako předchozí média analogová, vytváří síť vzájemně propojených a pevně podmíněných technologií. Ty jsou chápány jako univerzální standard pro produkci, šíření a prohlížení obrazu. Přednáška se bude zabývat jejich specifickým estetickým dopadem, jakožto vyústěním sociálních, politických a ekonomických východisek globalizace 21. století. Uvede práci vizuálních umělců, kteří s pomocí proměn takovýchto kontrolních mechanismů vytváří nové vize temporality.

Přednášky se konají 10. a 11. 11. 2014.

Více informací naleznete zde

Výsledky 2. kola Vnitřní soutěže FAMU

Výseldky naleznete zde

Novoročenka AMU

Připomínáme, že do 1. 11. 2014 platí výzva na vytvoření návrhu novoročenky AMU. Pro více informací kontaktujte lenka.eidlpesova@famu.cz.

ÚSPĚCHY

Čestné uznání Czech Press Photo získala Adéla Márová

Studentka katedry kamery Adéla Márová získala čestné uznání Czech Press Photo za letopis Jiřího Vojty. 

Online zde: http://www.youtube.com/watch?v=fne514WcC9M#t=122

Ocenění na Balkanima 2014

Animovaný film “The New Species” Kateřiny Karhánkové vyhrál Award for the Best Student Film of Balkanima 2014 Festival.

POZVÁNKY
Festival soudobé a experimentální hudby letos experimentuje i s filmy

Jak zní skladba pro tři promítačky nebo koncert, na kterém neuslyšíte žádné melodie, rytmy ani harmonie? Expozice nové hudby 2014 se blíží! Buďte na přelomu října a listopadu v Brně u toho! FESTIVAL SOUDOBÉ A EXPERIMENTÁLNÍ HUDBY LETOS EXPERIMENTUJE I S FILMY!

Expozice nové hudby 2014 / Octový syndrom / Nastartovaný proces rozkladu, který se nedá zastavit, je nakažlivý

Brno, 29/10-2/11/2014

Probíhá v univerzitním kině Scala, v Besedním domě, v novém kulturním prostoru PRAHA a na dalších místech

Koncerty, experimentální filmy, snídaně s interprety

Audiovizuální, hluková, ruchová a interaktivní díla současných skladatelů

Phill Niblock, Justé Janulyté, Milan Knížák, Nihilist Spasm Band, Pierre Hébert, Tibor Szemzö a další

www.filharmonie-brno.cz

Česká televize ukáže bývalé premiéry očima studentů FAMU

Skupina studentů FAMU v dokumentárním cyklu České televize s názvem „Expremiéři“ rekapituluje vládnutí deseti českých premiérů. 

Dílů bude celkem deset. První dokument je o Petru Pithartovi, autorem je Jaroslav Kratochvíl. Václava Klause představí Petra Nesvačilová, Josefa Tošovského Viktor Portel, Robin Kvapil se vypořádal s Milošem Zemanem, Martin Kohout natáčel s Vladimírem Špidlou, dvojici Stanislav Gross a Jiří Paroubek zpracovával Jan Látal. Poslední trio českých premiérů Mirka Topolánka, Jana Fischera a Petra Nečase zpracovali Apolena Rychlíková, Ivo Bytřičan a Lukáš Senft.

Více informací naleznete zde
NABÍDKY
Seeking TV production expert

Radio Free Europe/Radio Liberty is currently becoming more active in the production of television news products. 

We are looking for people with television experience, ideally a recent graduate of FAMU working in television news and/or an instructor in your television section. 

The work would entail watching and discussing several ca. 30-minute long TV news programs and then discussing one's impressions of each of them in a group in English and/or providing a short written review of the program in the English language. 

Cooperation would be on an ad hoc, per-project basis only without any promise of longer term employment. The consultant would need to have be able to submit an invoice after each project. 

Potential consultants interested should submit their CV and a brief cover letter in English to:

Richard Pinard, PhD.

Radio Free Europe/Radio Liberty, Inc.

Deputy Director, Market Insight & Evaluation

Vinohradská 159A, MB 46

10000 Praha 10 - Strašnice

Czech Republic

TEL: +420-221123097

1. ročník Evropského filmového festivalu Nikon

Společnost Nikon nabízí možnost zúčastnit se 1. ročníku Evropského filmového festivalu Nikon, jehož součástí je soutěž o hodnotné ceny. Studenti mohou do soutěže zaslat krátký film na téma „Odlišný pohled“. Hlavní výhrou je fotoaparát Nikon D810, objektiv AF-S Nikkor 24–85 mm f/3,5–4,5 ED VR, stereo mikrofon ME-1 a týdenní pobyt na festivalu v Cannes. Ve hře jsou další hodnotné ceny v podobě fotoaparátů Nikon D750 a peněžité výhry! Více podrobností a podmínky soutěže naleznete na www.nikonfilmfestival.com.

Soutěž končí 3.12.2014!

UZÁVĚRKY
Výběr pro DVD Czech Short Films

České filmové centrum připravuje k vydání již šestou výběrovou kolekci krátkých filmů DVD Czech Short Films, která navazuje na předchozí úspěchy a poslouží po celý rok 2015 ke zviditelnění české krátkometrážní tvorby a k prezentaci zejména na zahraničních filmových festivalech a trzích.  Smyslem DVD kolekce je upozornit především zahraniční filmové profesionály na zajímavé filmařské osobnosti a pomoci českým krátkým filmům nalézt cestu na mezinárodní filmový trh.

Přihlásit můžete:

1) krátký film – nejen studentský (hraný, animovaný, dokumentární nebo experimentální),s maximální délkou do 40 minut včetně počátečních a koncových titulků;

2) film, který je vyroben v roce 2014 a jehož zemí výroby je Česká republika;

3) film, jehož autorská práva jsou vyřešena nejpozději do konce roku 2014.

Uzávěrka je příští týden, v pátek 31.10.2014 !

Současně všechny studentské filmy mají šanci ucházet se o Cenu Magnesia za nejlepší studentský film roku 2014.

Podrobnosti k přihlášení veškerých krátkých filmů vzniklých v letošním roce naleznete v aktuálních uzávěrkách ZDE.

Těšíme se na zaslání filmu v náhledové kvalitě buď na DVD nebo přes Vimeo link ke stažení.

V případě dotazů jsem vám k dispozici.

Daniela Hurábová

Czech Film Center – festival coordinator

Národní 28, 110 00 Praha 1

tel:  + 420 778 487 863

 e-mail: festival@filmcenter.cz

Pražské Quadriennale 2015 - open call

Před časem vyhlásilo Quadriennale výzvy pro umělce a studenty k zasílání návrhů do následujících projektů: Předměty, Tvůrci, Kmeny a Pouliční představení, které budou součástí nadcházejícího ročníku PQ 2015. Podrobnější popis projektů najdete na webových stránkách http://www.pq.cz/cs/jak-se-zucastni.html.

Výzva je otevřena již jen do 31. října

Pro lepší představu o koncepci projektů doporučujeme zhlédnout krátké VIDEOMANUÁLY, ve kterých účinkují samotní kurátoři projektů.

PŘEDMĚTY - OBJECTS: http://youtu.be/KHvwz05BfDE?list=UU3nPkl_EdYZ4Yv7kaFQEhCg

TVŮRCI - MAKERS: http://youtu.be/TwhOOl9aHxY?list=UU3nPkl_EdYZ4Yv7kaFQEhCg

KMENY - TRIBES: http://youtu.be/y9aam7MHU6I?list=UU3nPkl_EdYZ4Yv7kaFQEhCg

Pro inspiraci k Pouličním představením navštivte Facebookové stránky.

Grenoble International Student Film Festival

The festival's theme is The Other Portrait. We invite all students enrolled between 2013 and 2015 to submit their production which may take any form (documentary, fiction, animation, essay, short, medium or long feature...) in High Definition format to the following address selection.ficeg@gmail.com or by mail on DVD to Service Culture / C. Rodríguez University Stendhal Grenoble 3 BP 25 38040 Grenoble Cedex 9.

An important condition for foreign films is that they must be subtitled in French.

We have chosen to make this festival a competition at the end of which the winner will receive a Creative Support Grant thanks to the help of our partners.

If the film is selected, the students will be invited to present it at the festival in France.

Doktorandská konference Teritoria umění

Srdečně vás zveme na doktorandskou konferenci Teritoria umění, kterou AMU pořádá 2. prosince 2014 v Galerii HAMU.

Doktorandi FAMU budou mít jedinečnou možnost prezentovat výsledky svého výzkumu v přátelském prostředí. Zaujala-li vás možnost aktivně na konferenci vystoupit, zašlete prosím abstrakt připravený k anonymnímu recenzování (bez uvedení jména a fakulty v textu) v rozsahu maximálně 600 znaků do 24. října 2014 na adresu lucie.valentinova@amu.cz. Abstrakty bude hodnotit odborná komise složená z pedagogů všech tří fakult, výsledky výběru budou spolu s programem konference oznámeny 7. listopadu 2014.

Téma konference není vymezeno. Předpokládá se, že příspěvek bude korespondovat s tématem vaší disertace (není podmínkou). Pro každý příspěvek bude vyhrazeno 20 minut, poté bude následovat prostor pro diskuzi. Příspěvky přednesené na konferenci připraví NAMU k publikování online na webu AMU.

Konference se samozřejmě můžete účastnit i bez příspěvku, rádi vás uvítáme mezi diskutujícími.

Informace této o výzvě najdete na stránce: http://www.amu.cz/cs/rekt_nov/teritoria-umeni-call-for-abstracts

F A M U FB

Aktuality pište na: lenka.eidlpesova@famu.cz                           

Pokud už nechcete dostávat žádné další zprávy, je nám to líto, ale můžete to zařídit kliknutím na tento text.